Jari Kuusisto jatkaa rehtorina vuoden 2022 loppuun

Julkaistu 19.03.2020.

Rehtori Jari Kuusisto

Vaasan yliopiston hallitus on nimittänyt Jari Kuusiston rehtoriksi kaudelle 1.1.2021–31.12.2022. Kuusisto on toiminut yliopiston rehtoritehtävässä kesäkuusta 2015 lähtien: ensin määräaikaisena ja sen jälkeen nimitettynä nykyiselle kaudelle 1.2.2017-31.12.2020.

- Yliopiston uudistuminen on hyvällä mallilla, mutta tärkeitä hankkeita on kesken. Tehtyjen valintojen toimeenpano edellyttää johtamiselta jatkuvuutta. Jari Kuusiston nimitys uudelle kaksivuotiskaudelle turvaa toiminnan ja päätöksenteon pitkäjänteisyyden, kertoo hallituksen puheenjohtaja Johnny Åkerholm.

Lisätietoja:

Vaasan yliopiston hallituksen puheenjohtaja Johnny Åkerholm, p. 040 838 6079

Vaasan yliopiston rehtori Jari Kuusisto, p. 029 449 8291

Takaisin

Päivitetty 19.03.2020 - Verkkotoimitus
Login